Ana sayfa » E-ticaret, Dijital pazarlama ve Görsel tasarım alanlarında güncel bilgi » E-ticarette görsel tasarım neden önemlidir?

E-ticarette görsel tasarım neden önemlidir?

E-ticaret müşterilerinin ortalama bir sitede harcadığı süre 5 saniye. Yani müşterilerinizi etkilemeniz için oldukça az bir süreye sahipsiniz. Bu nedenle, müşterilerinize sunacağınız ürünlerin görsellerinin doğru formatta olması ve fotoğrafa bakan kişinin, ürün hakkında hızlıca fikir edinebilmesini sağlamak çok önemli.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; ürün satın almak isteyen kullanıcıların, görsel aramalardaki çıkan sonuçlara göre karar verme oranı %60 (Kaynak).

Müşterilerinize doğru görseller sunun

Kullanıcılar çoğunlukla kendilerini iyi bir “görsel hafızaya” sahip olarak nitelendirir. Kullanıcıların websitenize ilk girdiğinde veya direkt olarak ürün sayfanıza ulaşan bir kullanıcıyı genellikle ürün fotoğrafları karşılar. Direkt olarak kullanıcının görsel hafızasına hitap eden bir sayfada, odak noktanızın mutlaka ürün görseli olması gerekiyor. Doğru ve uygun olmayan ürün görselleri ile karşılan bir kullanıcı websitenizden büyük olasılıkla alışveriş yapmadan ayrılacaktır.

Ürün görselin yapılan hata

Doğru ürün görselleri nasıl olmalı?

Kullanıcıyı yanıltmayın. Ürünlerinize ait görseller, mutlaka ürünün gerçek fotoğrafları olmalıdır. Görselleri ile aynı olmayan bir ürünü kullanıcı satın alsa bile büyük olasılıkla ya iade olarak geri dönecektir yada çok ciddi bir olumsuz referans olarak kayıtlarınıza geçecektir. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin 9. maddesi 1. sırasında yer alan madde de açıkça ifade edildiği üzere; Kullanıcı internetten aldığı bir ürünü her hangi bir gerekçe göstermeksizin, 14 gün içerisinde iade hakkında sahiptir (Kaynak).

Işıklandırma doğru kullanılmalıdır. Ürün görselleri hazırlanırken, ışıklandırmaya dikkat edilmelidir. Kötü ışık kaynağı ile çekilen ürünlerde kötü görüntü kalitesi oluşabileceği gibi aynı zamanda gölgeye maruz kalan bölgelerde ürün görüntüsünde kayıplar yaşanacaktır.

Doğru boyutta görseller önemlidir. Kullanıcılarınıza her zaman doğru boyutta görseller sunmalısınız. Boyutu doğru olmayan ürün görselleri bütün etkisini kaybedecektir. Aşırı büyük boyuttaki görseller websitenizi hem yavaşlatacak hem de sınırlandırmalar doğru olmadığı taktirde websitenizin düzenini bozacaktır. Çok küçük boyuttaki ürün görselleri ise, kullanıcılar tarafından net olarak görülemeyeceği için kötü bir etki yaratacaktır.

E-ticarette görsel tasarım
E-ticarette görsel tasarımın önemi

Profesyonel ürün fotoğraf hizmet alınmalı mı?

Kullanıcı deneyiminin öneminin her geçen gün arttığı e-ticaret pazarında, profesyonel ürün fotoğraf hizmeti almak çoğu zaman doğru bir tercih olacaktır. Özellikle restaurant tarzı işletmelerin ürün görsellerinin daha çok önemli olduğu pazarlarda, kullanıcılara doğru görseli sunmak için yeterli ekipmanı kullanarak görsel hazırlamak ciddi bir öneme sahiptir. Ürünlerinizin stüdyo ortamında hazırlanması sonucunda elde edeceğiniz kullanıcı deneyimini, göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.