Site icon OCTA Medya

E-ticaret nedir, nasıl yapılır?

2019-2023 yılları arasında, ülkemizde %2.9 yıllık büyüme gerçekleştirmesi beklenen e-ticaretin nedir ve nasıl yapılır sorularına karşılık arıyor olacağız.

E-ticaret nedir?

E-ticaret; geleneksel ticaretin elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir. Alıcının ve satıcının dijital ortamlarda bir araya gelerek alışverişi tamamlamaları olarak’ta tanımlanabilir. E-ticareti, sadece “web siteleri üzerinden yapılıyor” şeklinde düşünmek yanlıştır. Elektronik ticaret, web siteleri üzerinden, mobil ve masaüstü uygulamalar ile de yapılmaktadır.

2023 yılı itibariyle, küresel perakende satışın ortalama %22’sinin e-ticaret üzerinden yapılacağı ön görülüyor.

E-ticaret nasıl yapılır?

E-ticaret ilk olarak 1971-1972 yıllarında fikren doğmuştur. 1979 yılında testleri yapılan ve doğru olarak ilk defa uygulanan e-ticaret uygulaması, 1981 yılında İngiliz bir tur şirketi tarafından B2B (Business to business/Firmadan firmaya) olarak ilk defa ürün satışı yapılmıştır. Ülkemizde de faaliyeti olan Tesco firmasının girişimiyle, 1984 yılında B2C (Business to customer/Firmadan müşteriye) olarak ilk defa bir müşteriye satış yapılmıştır. O günden günümüze hızla büyüyerek, gelişmeye devam etmektedir.

E-ticaretin yapılış şekillerine bakacak olursak;

Umarız e-ticaret nedir sorusunun yanıtını kısa vermişizdir. E-ticaret ile ilgili diğer yazılarımıza da göz gezdirmelisiniz.

Exit mobile version