Ana sayfa » E-ticaret, Dijital pazarlama ve Görsel tasarım alanlarında güncel bilgi » E-ticaret nedir, nasıl yapılır?

E-ticaret nedir, nasıl yapılır?

2019-2023 yılları arasında, ülkemizde %2.9 yıllık büyüme gerçekleştirmesi beklenen e-ticaretin nedir ve nasıl yapılır sorularına karşılık arıyor olacağız.

E-ticaret nedir?

E-ticaret; geleneksel ticaretin elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir. Alıcının ve satıcının dijital ortamlarda bir araya gelerek alışverişi tamamlamaları olarak’ta tanımlanabilir. E-ticareti, sadece “web siteleri üzerinden yapılıyor” şeklinde düşünmek yanlıştır. Elektronik ticaret, web siteleri üzerinden, mobil ve masaüstü uygulamalar ile de yapılmaktadır.

2023 yılı itibariyle, küresel perakende satışın ortalama %22’sinin e-ticaret üzerinden yapılacağı ön görülüyor.

E-ticaret nasıl yapılır?

E-ticaret ilk olarak 1971-1972 yıllarında fikren doğmuştur. 1979 yılında testleri yapılan ve doğru olarak ilk defa uygulanan e-ticaret uygulaması, 1981 yılında İngiliz bir tur şirketi tarafından B2B (Business to business/Firmadan firmaya) olarak ilk defa ürün satışı yapılmıştır. Ülkemizde de faaliyeti olan Tesco firmasının girişimiyle, 1984 yılında B2C (Business to customer/Firmadan müşteriye) olarak ilk defa bir müşteriye satış yapılmıştır. O günden günümüze hızla büyüyerek, gelişmeye devam etmektedir.

E-ticaretin yapılış şekillerine bakacak olursak;

  • Özel barındırılan web sitesi üzerinden e-ticaret: Günümüzde en yaygın olarak kullanılan e-ticaret şekli denilebilir. Özel bir alan adı ve özel barındırma hizmeti üzerinde çalışan, web sitesi üzerinden kişinin kendi ürettiği veya üreticilerin ürettiği ürünleri, alıcılara ulaştırarak elektronik ticaret yapılması doğru bir tanım olacaktır.
  • E-ticaret platformları üzerinden e-ticaret: Diğer bir yaygın olarak kullanılan e-ticaret şeklidir. Amazon, N11, Hepsiburada gibi e-ticaret platformlarını belirli bir komisyon karşılığında kullanarak, kişinin kendi ürettiği veya tedarik ettiği farklı üreticilerin ürünlerini satması olarak nitelendirilebilir.
  • Sosyal medya üzerinden e-ticaret: Facebook Marketplace, Instagram veya Letgo gibi mobil uygulamalar üzerinden kullanılabilen sosyal medya araçlarını kullanarak yapılan e-ticaret türüdür.

Umarız e-ticaret nedir sorusunun yanıtını kısa vermişizdir. E-ticaret ile ilgili diğer yazılarımıza da göz gezdirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.