Ana sayfa » E-ticaret, Dijital pazarlama ve Görsel tasarım alanlarında güncel bilgi » Günümüz teknolojisi: Dijital pazarlama

Günümüz teknolojisi: Dijital pazarlama

Kim korkar pazarlamadan? Günümüz teknolojisinin hiç durmadığı şu günlerde, pazarlamaya teknolojik bir bakış yapıyoruz. Peki nedir bu dijital pazarlama gerçekten?

Bir ürün veya hizmetin, günümüz teknolojileri ve internet kullanılarak pazarlanması faaliyetlerinin tümüne Dijital pazarlama diyebiliriz. Temel prensibi, markanın dijital medya vasıtasıyla tanımının yapılmasıdır. İlk olarak akla internet geliyorsa bile, sadece internet tabanlı bir pazarlama türü olarak nitelendirildiğinde yanlış olacaktır. Çünkü internet kullanımına bağlı olmadan, kısa mesaj (SMS), multimedya mesaj (MMS), gps (Geo-lokasyon) tabanlı bildirim gibi kanallar ile de uygulanmaktadır.

Dijital pazarlama nedir? Geleneksel medya dijital medya ya karşı.
Geleneksel medya vs Dijital

2000’li yıllardan sonra internet kullanımın hızla yayılmaya başlamasıyla birlikte önemi ve kullanımı oldukça artan ve günümüzde neredeyse zorunlu hale gelen bu pazarlama türü, bugün kendi başına bir sektör haline gelmiş ve işletmeler için hayati öneme sahiptir.

Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

Dijital kanalları kullanarak, pazarlama faaliyetleri çevirim içi veya çevirim dışı olarak yürütülebilir.

  • Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization – SEO)
  • Arama motoru reklamcılığı (Search Engine Marketing – SEM)
  • Sosyal medya reklamcılığı (Social Media Marketing – SMM)
  • Tık başına ödeme (Pay Per Click – PPC)
  • Elektronik posta reklamcılığı (E-mail Marketing)
  • Affiliate reklam (Affiliate Marketing)
  • Uygulama reklamcılığı (In App Marketing)

Yukarıdaki pazarlama kanalları, kendi başlarına birer kategori olmalarına rağmen, alt kategorilere bulunur. Alt kategorileri bulunur.

Dijital pazarlama kullanmanın avantajları nelerdir?

Pazarlama araçlarını ve kanallarını kullanarak, markanızı ve ürünlerinizi en güncel teknoloji ile müşterilerinize sunma avantajı kazanırsınız. Belirlediğiniz reklam hedeflemesiyle, müşterilerinizin yaş, cinsiyet, lokasyon, evlilik durumu, hane geliri, çocuk sayısı gibi filtreler ile doğru kitleye ulaşabilirsiniz. Tık başına ödeme reklam yöntemiyle, bütçeleriniz reklamlarınıza göre değil, reklamlarınız bütçelerinize göre sınırlandırılır. Hazırladığınız veya danışman firmanızın hazırlayacağı içerik, doğru kaynaklar ile paylaşıldığında, internet ekosistemi içerisinde çok uzunca bir süre yayınlanmaya devam eder. Doğru kitlenize ulaşmak için, birçok alternatif pazarlama kanalları mevcuttur. İster arama motorları, ister sosyal medya veya isterseniz dijital billboard’larda reklam verebilirsiniz.

Neden kullanmalıyım, gazete ve dergi reklamı yeterli değil mi?

Çok basit bir deyişle, işletmenizi veya ürününüzü 7.6 milyarlık Dünya nüfusunun, 4.3 milyarlık kısmına ulaştırmak için kullanabileceğiniz belkide en ucuz ve en etkili yöntemdir diyebiliriz. (Kaynak).

2019 itibariyle, Dünya nüfusunun %57’si (4.3 milyar kişi) İnternet kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir